İŞ GÖRÜŞMELERİNDE DİKKAT EDİLECEK 12 ALTIN KURAL

iş görüşmesinde nelere dikkat edilmeli iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler ekşi iş görüşmesinde sorulan sorular iş görüşmesinde nasıl konuşulur iş görüşmesinde kendini tanıtma iş görüşmesinde ağlamak iş görüşmesi konuşma metni iş görüşmesinde çay içmek

İŞ GÖRÜŞMELERİNDE DİKKAT EDİLECEK 12 ALTIN KURAL

iş görüşmesinde nelere dikkat edilmeli iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler ekşi iş görüşmesinde sorulan sorular iş görüşmesinde nasıl konuşulur iş görüşmesinde kendini tanıtma iş görüşmesinde ağlamak iş görüşmesi konuşma metni iş görüşmesinde çay içmek

İŞ GÖRÜŞMELERİNDE DİKKAT EDİLECEK 12 ALTIN KURAL
08 Haziran 2019 - 19:20

          İş başvurularının en önemli adımlarından biri mülakatlardır. Mülakatlar, kâğıt üzerinde yazılı özgeçmişlerinizden çok daha iyi olduğunuzu kanıtlamak için bir fırsattır. Artık birçok firma yalnızca özgeçmiş yazılarında yazılanları yeterli bulmuyor. Bu yüzden firmalar için mülakat aşamasında, stres altındayken, işi almak için kendinizi iyi ifade edip sorulan sorulara gerçekçi cevaplar vermeniz büyük önem taşıyor. İş görüşmelerinizde dikkat etmeniz gereken, sizleri nihai hedefinize taşıyacak 12 altın kuralı sizin için derledik.

1- GÖRÜŞME YAPILACAK FİRMANIN GEÇMİŞİNİ ARAŞTIRINİş başvurularında görüşmeye gidilecek firma hakkında önceden araştırma yapmak ve firma hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak görüşmelerinizde öne çıkmanızı sağlar. Firmanın yöneticilerini incelemek, hangi gruba ya da aileye ait olduğunu ve hangi alan ya da alanlarda çalıştığını araştırmak, var ise tüm sosyal medya hesaplarını incelemek firma hakkında gelebilecek tüm sorulara karşı hazırlıklı olmanızı sağlar.

2- KIYAFETLERİNİZE DİKKAT EDİN


İş görüşmelerinde iyi bir izlenim bırakmak için kısıtlı zamanınız var. Araştırmalara göre ilk intiba yaklaşık 30 saniye içerisinde oluşuyor. Bu sebeple iş görüşmelerinizde giyim kuşamınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Ne çok dikkat çekici renkler ile kıyafetler tercih edilmeli ne de çok sıradan seçimler yapmalısınız. Profesyonelliğinizi bozmadan kurumsal kıyafetler tercih etmeniz her zaman ideal seçim olacaktır. Tüm bunların yanında yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyi de unutmayın ????

3- STRES YÖNETİMİ VE TAKIM ÇALIŞMASI HAKKINDA BECERİLERİNİZİ ÖN PLANA ÇIKARIN


İş hayatının zorlu yönlerinden biri de stres altında çalışma becerisidir. Daha önce hepimizin başına gelmiş olan bu durumu kontrol ederek doğru şekilde yönlendirmek ve karşı tarafa anlatmak bizi bir adım öne taşır. Ayrıca daha önce biriktirmiş olduğunuz tecrübelerinizi, özellikle zaman yönetimi ve takım çalışması gibi can alıcı noktaları görüşmeniz sırasında arada paylaşmanız ilgi çekici olacaktır.

4- GÜNCEL VE DOĞRU REFERANSLAR VERİN


Referans vereceğiniz kişi ya da kişiler daha önce çalıştığınız bir işte veyahut projede yetenekleriniz, sorumluluklarınız gibi konularda bilgi sahibi olan kişilerden oluşmalıdır. Hakkınızda yeterince bilgi sahibi olmayan referanslar kullanmak işi almanıza bile engel olabilir. Ayrıca son zamanlarda giderek artan referans kontrollerinde güncel referanslar vermeyerek firmayı yanıltmaya çalışmanız da işi almanıza engel olabilecek unsurlar arasında yer alabilir. Her zaman yaptığınız işi ifade edebilecek derecede sizi tanıyan ve güncel referanslar kullanmalısınız.

5- GÖRÜŞMELERE SAATİNDEN 10 –15 DAKİKA ERKEN GİDİN


İş görüşmelerinde randevu saatinizden 10 -15 dakika erken gitmek işi almak konusunda ne kadar istekli olduğunuzun bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Fakat randevu saatinden erken gitmenin de bir sınırlaması vardır. Eğer görüşmenizden 1 saat önce giderseniz hoş karşılanmayabilir. Geç kalmak hakkınızdaki ilk izlenimler için ne kadar olumsuz ise çok erken gitmek de aynı etkiyi yaratır.

6- OLUMSUZ İFADELER KULLANMAYIN


Pozitif olmak ve pozitif ifadeler kullanmak işin üstesinden geleceğinizin bir kanıtı niteliğinde iken olumsuz ifadeler kullanmak özgüveniniz hakkında şüphelere yer verebilir. Kendinizi ifade eden cümleler seçerken olumsuzluk ifadesi taşıyan kelimelerden uzak durun.

7- BEKLETİLERİNİZİ ABARTMAYIN


İş görüşmelerinden önce firma hakkında kısa bir araştırma yaptığınızda firmanın size sağlayacağı koşullar ve avantajlar hakkında yeterli bilgi de edinirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda firmadan size veremeyeceği herhangi bir konu hakkında isteklerde bulunmayın. Beklentilerinizi ne düşük ne de yüksek tutun. Beklentiler firmadan alacağınız bilgiler doğrultusunda eşit yükseklikte olmalıdır.

8- SAMİMİ OLUN


Samimi ve içten davranarak kendinizi ifade etmeniz işi kazanmanızda yardımcı olur. Fakat samimiyeti profesyonel boyutta tutmak önemlidir. Dikkatli olun samimiyet biraz fazla abartıldığında durum tersine dönebilir.

9- ELEŞTİRİYE AÇIK OLUN


Görüşmeler sırasında eleştiriler yapılabilir. Bunu şahsi olarak algılamak yerine eksiklerinizi ya da yapabileceklerinizi eleştiriler ile daha iyi hale getirebilme fırsatını değerlendirmelisiniz. Görüşmelerde kendinizi eleştirmeniz de beklenebilir. Bu durumlara hazırlıklı olmalısınız. Çalışma hayatınızda zaman zaman kendinizi ve iş performansınızı değerlendirme altına alarak eksiklerinizi tespit edebilirsiniz. Yalnızca görüşme sırasında değil tüm çalışma hayatınızda eleştirilere açık olmanız gerektiğini unutmayın.

10- ESKİ İŞİNİZ HAKKINDA KÖTÜ KONUŞMAYIN


Eski işinizden hangi sebeple ayrılmış olursanız olun, yeni görüşmelerinizde eski işinizden kötü olarak bahsetmeyin. İşten ayrılma sebebinizin kariyeriniz için stratejik bir karar mı yoksa maddi bir karar mı olduğunu olumlu cümleler ile anlatmayı tercih edin.

11- KARARLI OLUN


Özgeçmişiniz ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun eğer kendinizi görüşmelerde kararlı olarak ifade edemezseniz işi alma ihtimaliniz düşer. Kendinize güvenip sakin kalarak, emin adımlar atmak işi alma konusundaki isteğinizi göstermenize yardımcı olur. Dik oturmak, karşınızdaki ile göz teması kurmak ve sıkı bir el sıkışması kararlı ve özgüvenli olduğunuzun kanıtıdır.

12- MAAŞ BEKLENTİNİZE VURGU YAPMAYIN


İşe girerken herkesin olduğu gibi sizin de maaş beklentiniz olacaktır. Fakat görüşmeler sırasında ısrarla konuyu oraya getirmek yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. Kariyeriniz için son derece mühim olan ve sizi ileriye taşıyacak bir iş fırsatında sırf ücreti beklentilerinizin biraz altına diye geri çevirmek yanlış olabilir. Kariyeriniz ve piyasadaki meslektaşlarınızın aldığı maaşları araştırarak kendiniz için ideal olacak maaşı kafanızda belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Görüşmelerde sıra maaş beklentinize geldiğinde kendiniz için belirlediğiniz tavan ve taban maaş ücretlerine göre firmanın size verdiği skaladaki ücretleri değerlendirebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum