İş Görüşmesine Hazırlık İçin Zamanınızı İyi Kullanın

iş görüşmesi soruları ve cevapları 2019, iş görüşmesi kıyafet 2019, iş görüşmesinde yapılan hatalar 2019, iş görüşmesinde kartvizit verilmesi 2019, iş görüşmesi konuşma metni ingilizce 2019,

İş Görüşmesine Hazırlık İçin Zamanınızı İyi Kullanın

iş görüşmesi soruları ve cevapları 2019, iş görüşmesi kıyafet 2019, iş görüşmesinde yapılan hatalar 2019, iş görüşmesinde kartvizit verilmesi 2019, iş görüşmesi konuşma metni ingilizce 2019,

İş Görüşmesine Hazırlık İçin Zamanınızı İyi Kullanın
08 Haziran 2019 - 19:38

Telefonla iş görüşmesine davet aldınız, adresi öğrendiniz. Peki, mülakat gününe kadar neler yapmalısınız?  İş görüşmelerinde ikinci önemli nokta ise mülakata hazırlık aşamasıdır.  Kurumlar sizi hiçbir zaman aynı gün içerisinde davet etmezler. Çünkü görüşmeyi yapacak kişi kendini muhtemelen bir gün önceden ayarlayacaktır. O yüzden en az bir gün iş görüşmesine hazırlık zamanınız var. Bu esnada yapmanız gereken en önemli şey gideceğiniz kurumu detaylı bir şekilde araştırmak olacaktır. Popüler deyimle stalklama yapmalısınız. Evet yanlış duymadınız kurumu stalklayın. Günlük bir iş haline getirdiğiniz bu olayı gerçek işinizi bulmak için de kullanın. Web sayfalarına girin, Facebook, Instagram, Twitter vb. her türlü sosyal medya hesaplarına bakın. Bu kurum nasıl bir kurum, ne gibi işler yapıyorlar, kaç şubeleri var, yerleri nerede gibi sitelerinde bahsedebilecekleri birçok konuyu detaylı bir şekilde araştırın. Kurum hakkında bu mecralarda bulunan ve işinize yarayacağını düşündüğünüz konularla alakalı ön bilgi edinin. Mümkün olduğu kadar her sekmeye girmeye çalışın. Sosyal medyalarında ne gibi şeyler paylaşmışlar, nelere dikkat ediyorlar, hassasiyetleri neler tüm konuları inceleyin. Peki bunu yapmak size ne kazandıracak? Mülakat başladığı andan itibaren, hatta kuruma girerken çok fazla heyecanlanacaksınız. Bir işte çalışmanız toplamda 1 saati geçmeyecek bir konuşmaya bağlı. Bu yüzden de gergin olacaksınız ama kurum hakkında edindiğiniz ön bilgi ve her ayrıntı size zihnen bir hazırlık oluşturacak, özgüveninizi artıracaktır. Böylece heyecanınıza yenik düşmeden, sorulan soruları yanıtlayabileceksiniz. Burada çok önemli bir noktada mesleki yeterliliğiniz. Günümüz şartlarında mezun olur olmaz iş bulmak bir lüks durumunda. En az 2 yıl tabiri caizse bilgileriniz nadasa bırakılmış oluyor. Öğretmenlerden örnek verelim. Mezun olur olmaz kpss’ye hazırlanmaya başlıyorsunuz, tabiî ki de ilk yılınızda atanamıyorsunuz. Bilgileriniz teoride tazedir ama hiç pratiğe dökülmemiş, karşınıza birini alıp ders anlatımı yapmamışsınızdır. Bir de iş bulamamanın verdiği kendini salmışlıkla alan bilgilerinizi unutursanız, o mülakata hiç gitmeyin daha iyi. İşte bu yüzden durum her ne olursa olsun mutlaka alan bilgilerinizi tazelemelisiniz. Size üniversite kitaplarınıza gömülün demiyorum. Öğretmenler milli eğitimin sitesinden müfredat bilgilerini güncelleyebilir, bir iktisat mezunu çağrıldığı pozisyonda ne gibi işler yapılıyor bunları araştırabilir mesela. İş görüşmesini iyi bir sonuçla atlatmanın ilk yolu mülakata %100 hazır bir zihinle girmektir.

Mülakata giderken yanınızda cv’nizi, varsa çeşitli sertifika ve belgelerinizi de götürmeyi unutmayın. Bunları mail yolu ile ulaştırmış olabilirsiniz fakat bunları yanınızda hazır bulundurmanız bu iş için emek harcadığınızı ve zihnen hazır olduğunuzu karşı tarafa gösterir.


Bir de fiziki hazırlık vardır ki bunu da dış görünüş olarak açıklayabiliriz. ‘Mülakata giderken nasıl giyinmeliyiz’ tarzı yazıları eminim yüzlerce kez görmüşsünüzdür. Size kısa ve öz olarak şunu söyleyebiliriz ‘herkes kendi değerini kendi belirler’. Karşı taraftan saygı görmek istiyorsanız kendinizi ‘saygı değer’ bir duruma sokmalısınız. Bu doğrultuda ne giyerseniz giyin doğru olacağından eminim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum